Erasmus Süreci

online yabancı dil , ücretsiz dil öğrenme

Erasmus, üniversitelerin AB üyesi ya da AB’ye aday olan ülkelerindeki üniversiteleriyle yapılan anlaşmalar çerçevesinde uluslararası öğrenci değişimine olanak sağlayan bir programdır. Erasmus’un amacı öğrencilere yurt dışında yaşama, eğitim görme olanakları sağlamaktadır. Bu süreçte öğrenciler kendinlerine olan güvenlerini artırır, tek başlarına başka bir ülkede yaşama deneyimi kazanır ve yabancı di seviyelerini geliştirirler.

Bu programa katılmak için ortalamınızın üniversitesinizin belirlelediği (genelde 2.50) en azından minimum seviyede olması gerekir. Tabii bununla da bitmiyor. Öncelikle sınava başvuru yapıyorsunuz, sonra üç aşamalı bir ingilizce sınavına tabi tutuluyorsunuz. Grammer, dinleme ve konuşmadan oluşan bu sınavda B2 seviyesinde değerlendiriliyorsunuz. Sınavdan kaç aldığınızın pek bir önemi yok aslında, bölümüzün Erasmus kontenjanı 7 ise sizin bu yedi kişilik gruba dahil olmak için en iyi yedi ortalamadan birine sahip olmanız gerekir. Diyelim 7 kişinin ganosu ve sınav ortalaması sizinkinden 1 puan yüksek bu durumda o yedi kişi gider ve siz gidemezsiniz. Bu yüzden, diğerlerinden daha yüksek almanız gerekiyor. 95 aldım diye çok s

evinmemek gerekir diğerleri 96 alırsa bu durumda siz dışarıda kalıyorsunuz. Gano nedir diye sorarsanız da üniversitedeki not ortalamasıdır ve 4.00 max puandır bu da 100lük sistemde 100’e denktir. Bu şekilde internetten notlarınızı hesaplayarak ganonuzu da öğrenebilirsiniz.

GANO % 50 + ERASMUS SINAVI%50 / 2 =  Erasmus sınav sisteminde notunuzdur. Sınav sonuçları açıklandı ve 7 kişilik gruba dahil oldunuz. Asıl süreç şimdi başlıyor demektir. Benimki Şubat’tan Ağustos’a kadar sürmüştü mesela. Gerçekten çok sinir bozucu bir süreçtir. Önce online başvuru yapmak için karşı okulun istediği belgeleri toplayıp onları kendi okulunuzda onaylatıp karşı okula postalamanız gerekiyor. Bir de karşı okulun hiçbir sebep göstermeksizin sizi kabul etmeme olayı var ben yaşamadım umarım kimse yaşamaz ancak hazırlıklı olmakta fayda var. Daha sonra konsolosluğa gidip vize başvurusunda buluyorsunuz. Estonya için konuşmak gerekirse 1 haftada geliyor vizeniz. Pasaport ise gayet kolay bir emniyet müdürlüğüne gidip başvuru yapıyorsunuz. Öğrenci olduğunuz için fiyatı da uygun oluyor. Daha sonra yurt dışı sağlık sigortası almanız gerekiyor çünkü AB üyesi ülkelerde Türk vatandaşlarının bu sağlık sigortasını yaptırmaması durumunda ülkeye girişlerine izin verilmiyor. Uçak bileti ve kalıcak yerinizi de ayarladıktan sonra sadece gideceğiniz günü beklemek kalıyor. Umarım açıklayıcı olmuştur. Ek sorusu olan varsa burdan ya da mail’den yazabilir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir