Rusça’da İsmin Halleri ”Падежи”

Именительный падеж 

 

İngilizce’de Tense’lerin  öğrenenlere en çok sorun çıkaran konu olduğunu biliyoruz. Rusça’da ise bu konu ismin halleri dediğimiz падеж’lerdir. 6 падеж’den biri olan Именительный падеж yani ”İsmin Yalın Hali” en basitidir. Sıfatlar, ismin cinsine göre yani, dişi, eril veya orta cins’e göre ekler alır.

Bu ekler, Eril cins yani, Мужской Род için; ой, ый, ий ekledir. Örneklendirecek olursak, большой дом ”büyük ev” burada EV ismi sessiz bir harfle bittiği için eril cins olarak değerlendirilir ve BÜYÜK sıfatı sonuna ой  ekini yazarız. 

Dişi cins yani, Женский Род ekleri ise; ая, яя ekleridir. Rusça’da dişi cins olan lamba ”лампа” kelimesine sıfat getirdiğimizde, örneğin kırmızı lamba diyelim, красная лампа olarak yazılmalıdır. 

Not: Eğer dersleri sonradan takip etmeye başladıysanız, önce ilk dersimiz olan kiril alfabesine dönüp harfleri tanıyabilir veya youtube’tan Kiril alfabesinin nasıl okunduğuyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Orta cins yani, Средний Род ekleriyse oe, ee ekleridir. Bir ismin orta cinse dahil olup olmadığını anlamak için son harfine bakmamız gerekir eğer, o, e ya da ё harflerinden biriyle bitiyorsa orta cins grubuna dahil edip, sıfatlarının sonlarına  oe, ee eklerinden birini getirebiliriz. Şimdi bir örnek yapalım. Pencere yani, ”ОКНО” kelimesi orta cinstir. БОЛЬШОЕ ОКНО ”büyük pencere” büyük sıfatı burda pencerenin orta cinse dahil olmasından dolayı son ek olarak 

 oe ekini aldı. En önemli nokta kelimelerin sonlarına veya anlamlarına bakıp hangi cinse dahil olduğunu anlamak sonrasında ise ekleri yerleştirmek kalıyor. Herkese iyi çalışmalar.

 

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir