Rusça Ders 1.a

Rusça, pek çok insanın düşüncesinin aksine öğrenmesi kolay olan bir dildir. Başta elbette zor gelecektir çünkü yeni bir alfabeyle işe başlıyorsunuz. Korkulacak hiçbir şeyin olmadığını zamanla siz de göreceksiniz. Yeter ki üstesinden geleceğinize inanın. Bir önceki dersimizde alfabeyi öğrendiğimize göre şimdi temel kelimelere geçebiliriz.

  1. Мама : Anne
  2. Папа : Baba
  3. Брат :  Erkek kardeş
  4. Сестра : Kız kardeş
  5. Дедушка : Dede
  6. Бабушка : Babaanne
  7. Машина : Araba ve makine anlamlarına gelir.
  8. Ананас : Ananas
  9. Море : Deniz
  10. Окно : Pencere

Rusça’da üç çeşit isim cinsleri vardır. Bunlar eril “Мужской род” dişi “Женский род” ve orta cins olan “Средний род” cinsleridir. Şimdi verdiğimiz örnek kelimeleri inceleyelim.

St_pertersburg

 

1-Dişi Cins: Мама: anne anlamına geldiği için mantık olarak da dişi sınıfına girer ancak anlamını bilmediğimiz bir kelimeyle karşılaşırsak, yapmamız gereken şey kelimenin son harfine bakmak eğer А veya Я harflerinden biriyle bitiyorsa ve anlamı Папа örneğinde olduğu gibi eril değilse, bu kelime dişi cins olarak tanımlanır.

2-Eril Cins: Папа kelimesini inceleyelim bu kelimenin anlamı baba olduğu için eril gruba girer, sonunun А ya da Я olmasına bakmıyoruz bu yüzden. İkinci bir örneğimiz; Брат, bu kelimenin sonunda dişi cinsin kuralı olan A veya Я bulunmuyor bu bizim için bir kolaylık ayrıca sonu sessiz harflerden biri olan T ile bitmiş. Bu durumda bu kelimeyi eril sınıfına alıyoruz.

>3-Orta Cins : orta cins grubunu belirlemek için yine kelimenin son harfine bakıyoruz. Eğer Е,Ё ya da О varsa bu kelimeyi orta cins grubuna dahil ediyoruz.

Not: Кофе, kahve anlamına gelen bu kelime yabancı kökenli olduğu için orta cins kurallarına dahil olsa dahi eril gruba dahil edilir.

Herkese iyi çalışmalar🇷🇺

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir