Kelime Bilgisi 1.b

Bu yazımızda bir öncekinde olduğu gibi sık kullanılan 10 kelimeyi paylaşıp bunlarla örnek cümleler oluşturacağız. Dersi takip eden arkadaşlarım neden en baştan başlamadığımı sordu. Bunun nedeni herkesin az çok ingilizce geçmişi olmasıdır. Sıkıcı hale getirmemek için böyle başladım. Etkili olacağından eminim sadece düzenli olarak bu kelimelere çalışmanız gerekiyor. Yani iş sizde bitiyor arkadaşlar…

 1. Add : Eklemek
 2. Addict :Bağımlı, Müptela
 3. Admire : Takdir etmek
 4. Admit : İtiraf etmek
 5. Adopt : Evlat edinmek
 6. Adventure : Macera
 7. Against : Karşı
 8. Agree : Anlaşmak, aynı fikirde olmak
 9. Aid : Yardım
 10. Allow : İzin vermek

Şimdi gelelim örnek cümlelerimize,  bu kısımda günlük hayatta duyabileceğiniz veya en basit örnekle film ya da dizi izlerken işitebileceğiniz cümleleri oluşturup bunları günlük hayata endekslemenizi istiyeceğim. Kendi oluşturacağınız cümleleri de yorum olarak bırakabilirsiniz. Kontrol edip nerede hata yaptığınızı bulmak için iyi bir yöntem olacaktır.

 

 

a1

width="191" height="147" srcset="http://www.onlineyabancidil.com/wp-content/uploads/2016/08/a1-300x231.png 300w, http://www.onlineyabancidil.com/wp-content/uploads/2016/08/a1-110x85.png 110w, http://www.onlineyabancidil.com/wp-content/uploads/2016/08/a1.png 307w" sizes="(max-width: 191px) 100vw, 191px" />

 

 1. Hey, Sophie! I added you on Facebook last week, can you tell me why you haven’t accepted my request yet ? ”Merhaba, Sophie! Geçen hafta seni Facebook’ta ekledim, neden halen isteğimi kabul etmediğimi söyler misin?
 2. I know he is your son but, he is an addicted and he needs a treatment. ”Biliyorum o senin oğlun, ama o bir bağımlı ve tedaviye ihtiyacı var.”
 3. I have been watching you for 3 months and i admire your work. ”Üç aydır seni izliyorum ve işini(yaptığı) takdir ediyorum.”
 4. I know you killed that poor guy! Admit it! ”O zavallı adamı senin öldürdüğünü biliyorum! İtiraf et!
 5. I didn’t know that they were not my biological parents. They have just admited that i’m adopted. ”Onların biyolojik ebevenylerim olmadığını bilmiyordum. Az önce benim evlatlık olduğumu itiraf ettiler.”
 6. When i return from my first adventure, i will help you to built that house. ”İlk maceramdan döndüğümde, o evi inşa etmene yardım edeceğim.”
 7. Ataturk raised a great army and he won so many wars against enemies. ”Ataturk çok güçlü bir ordu yetiştirdi ve düşmanlara karşı pek çok savaş kazandı.”
 8. I agree that you need to go on a holiday for a while. ”Bir süreliğine tatile çıkman gerektiğine katılıyorum.”
 9. His arm is bleeding, bring me the first aid kid! ”Kolu kanıyor, ilk yardım setini getirin bana!”
 10.  You know, he is not gonna allow you to spend the night at Eric’s house. Biliyorsun geceyi Eric’lerin evinde geçirmene izin vermeyecek.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir