The Past Continuous Tense

Bu tense’imizle geçmiş zamanda yaptığımız ve bir süreç  alan eylemleri anlatırız. Şimdiki zamanın inglizce’de nasıl kullanıldığını öğrenmiştik. Aradaki tek fark özneden sonra gelen AM-IS-ARE  ‘ların, tekil olduğu durumlarda yani AM-IS olduğunuda WAS olması, çoğul olduğu durumlarda ise ARE/WERE olmasıdır. Belirttiğim gibi kural olarak tek farkımız budur, tabi ki bir de cümlenin içindeki AM-IS-ARE’ ile bağlanmayan diğer fiilerin de geçmiş zamanda kullanılması gerekir. Yine bir tablo örneği ile devam edelim ve bakalım nasıl sıralama yapıyoruz…

 

I WAS READING A BOOK.
SHE WAS COMING HOME.
HE WAS PLAYING FOOTBALL.
YOU WERE LOOKING AT US.
THEY WERE HAVING PICNIC.
WHAT WERE YOU DOING?
WHO WERE THEY TALKING TO?
WHERE WAS SHE GOING TO?

 

 1. Bir kitap okuyordum.
 2. O eve geliyordu.
 3. O futbol oynuyordu.
 4. Sen bize bakıyordun.
 5. Onlar piknik yapıyorlardı.
>Ne yapıyordun?
 • Kiminle konuşuyorlardı?
 • Nereye gidiyordu?
 • Cümlelerimizi Türkçe’ye çevirdiğimizde bu anlama geliyorlarsa ya da bu anlama gelen İngilizce cümleler oluşturmak istiyorsak kullanmamız gereken zaman dilimi Past Continuous Tense’tir.

  Daha önce paylaştığım fiil ve kelimeleri kullanarak tabloda yerleştirip kendi örneklerinizi oluşturmanız sizin için faydalı olacaktır. Unutmayın ki öğrendiğiniz kelimeleri, zamanları, fiilleri kullanmazsanız günde 500 kelime de öğrenseniz bir süre sonra unutulmaya mahkum olacaklardır. Bu yüzden bol bol alıştırma yapmalısınız.

  Sevebilirsin...

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir