Future Tense

Bu tense’imiz basit gelecek zamanı temil etmektedir. Subject + Gelecek Zaman Eki (Will) + Verb + Object kuralı ile oluşturulan gelecek zaman cümleleri birazdan vereceğim birkaç örnek ile pekiştirilebilir. Sayfayı takip eden arkadaşlar yazıları okuduktan sonra yorum olarak ya da mail olarak anlamadıkları konuları yazıp gerekli açıklamaları alabilir. Türkçe’deki yapacağım, edeceğim gibi -acak, -ecek eklerinin karşıladığı bu tense, ingilizcede aşağıdaki gibi kullanılır.

I (Subject ‘’Özne’’) will (Gelecek Zama eki) go (Verb ‘’Fiil’’) to (Yönelme eki) school (Object ‘’Nesne)
You will talk to your mum
Will you come to my house?(SoruHali)

 

1.cümle: Okula gideceğim.

2.cümle: Annenle konuşacaksın.

3.cümle: Evime gelir misin?

Anlamlarına gelen basit gelecek zaman cümleleri oluşturduk.

Bazı cümlelerin yönelme eki alması gerekirken bazılarında bu zorunluluk yoktur. Bir de yönelme eki alma zorunluluğu olmayan cümlelere bakalım.

She will see us
He will understand the situation
They will take your money

 

1.cümle: Bizi görecek (o).

2.cümle: Durumu anlayacaktır.

3.cümle: Paranı alacaklar.

Şimdi aklınıza be+going to ile oluturulan gelecek zaman cümleleri geliyor olabilir. Bir sonraki dersimizde bu konuyu anlatacağım ancak yeri gelmişken farkı kısaca anlatayım, will eki ile oluşturulan gelecek zaman olayları kes

inlik bildirmez. Be+going to ile oluşturulan cümlelerde ise kesinlik vardır. Örneğin, uçak rezarvasyonunuzu yaptırmışsınızdır. O zaman be+going to ile cümle kurmanız gerekir.

I am going to Barcelona cümlesini kurabilmek için, rezarvasyonu yaptırmış ya da bileti almış olmanız gerek.

I will go to Barcelona derken de sadece o an karar vermişsinizdir. Ya da bir hazırlık yoktur gitmek için bu durumda will eki ile oluşturulan cümle daha uygun olur. Türkçe düşünürseniz arada bir anlam farkı yoktur ancak ingilizcede bu tür kullanımlara dikkat etmek gerekir. Anlamca farkılıdır iki cümle. İyi çalışmalar.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir